Jak powstają okucia meblowe?
Dobrze urządzone pomieszczenie zawdzięcza swój urok głównie starannie dobranym meblom. Ich kolory, wzory i optymalna wielkość pozwalają na osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego. Jednak to nie wszystko. Dzięki starannie przygotowanej konstrukcji, która bazuje na wysokiej jakości okuciach, nasze meble mogą być także wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne. Okucia, czyli elementy, takie jak zamki, łączniki i wsporniki, nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak to one umożliwiają sprawne działanie poszczególnych części zestawu. Jakie okucia meblowe wyróżniamy? Dlaczego ich zastosowanie jest tak ważne? I jak powstają te drobne, ale niezwykle ważne elementy? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.
Okucia meblowe - czyli co?
Po nazwą "okucia meblowe" kryje się kilka bardzo ważnych elementów. Oto niektóre z nich:
- zamki, które stanowią sposób na zabezpieczenie mebli i które można zastosować w przypadku niemal każdego materiału,
- magnesy, które chronią przed samoistnym otwieraniem się drzwiczek; dzięki swoim rozmiarom nie zaburzają efektu wizualnego; montowane są na dwa sposoby: poprzez przykręcenie do płyty meblowej lub poprzez jej nawiercenie,
- stopki meblowe, które z jednej strony pozwalają wypoziomować meble, a z drugiej zapobiegają niszczeniu posadzki,
- łączniki, czyli elementy, które zwiększają stabilność i zespalają wszystkie części w jedną całość; w ofercie znajdziemy klasyczne łączniki wykonane z metalu o prostej formie lub kołki połączeniowe, które w większości wykonane są z drewna,
- wsporniki, czyli szczególny rodzaj łączników, który pozwala na łączenie ze sobą elementów poziomych i pionowych tak, by tworzyły kąt prosty,
- uchwyty meblowe, czyli elementy o ciekawym designie, które zamieniają zwykłe meble w oryginalną propozycję; w razie potrzeby podlegają szybkiej wymianie,
- zawiasy, które umożliwiają bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwiczek; dobierane są w zależności od potrzebnego nam kąta otwarcia,
- prowadnice, które umożliwiają wysuwanie szafek lub szuflad; wyróżniamy przede wszystkim prowadnice kulkowe, prowadnice rolkowe, a także prowadnice z samodociągiem.
Dlaczego tak ważne?
Okucia meblowe są niewielkie, ale odgrywają bardzo ważną rolę. Ich główną cechą powinna być solidność, która decyduje o tym czy wytrzymają codzienne użytkowanie i będą efektywnie działać. Tylko produkt wysokiej jakości stanowi gwarancję zadowolenia, a także pozwala uniknąć niechcianych trzasków i zacinania się. Okucia meblowe chronią wrażliwe części mebli przed zniszczeniem i umożliwiają bezpieczne otwieranie i zamykanie drzwiczek.
Z czego są wykonane te ważne elementy? W większości przypadków z mosiądzu lub stali aluminium. Ich uzupełnieniem może być także guma i tworzywa sztuczne, które zapewniają im estetyczny wygląd i lepszą użyteczność. Warto pamiętać, że powierzchnia każdego elementu powinna być idealnie gładka, pozbawiona jakichkolwiek skaz, nadlewek, czy zadzior mogących powstać w czasie ich tworzenia.
Tworzenie okuć meblowych
Okucia meblowe mogą powstawać na różne sposoby w zależności od ich przeznaczenia. Na szczególną uwagę zasługują metody, takie jak:
- cięcie laserem arkuszy blach przy użyciu zaawansowanej wycinarki laserowej KIMLA z serii PowerCut,
- cięcie profili przy użyciu pił automatycznych,
- gięcia blach na prasach krawędziowych sterowanych numerycznie,
A także:
- obórka ślusarska: szlifowanie, polerowanie wytwarzanych produktów,
- spawanie TIG/MAG,
- mycie ultradźwiękowe jako element wykończeniowy, szczególnie w przypadku malowania proszkowego, czy galwanizacji (anodowanie elektrolityczne aluminium).
Jedne ze wspomnianych powyżej metod to tzw. gięcie blach, które pozwala na wykonanie precyzyjnych elementów zgodnie z oczekiwaniami klienta. W całym procesie wykorzystywane są nowoczesne maszyny, takie jak sterowana numerycznie prasa krawędziowa, która dzięki swojej konstrukcji działa efektywnie i bardzo dokładnie. Oprócz pras krawędziowych w procesie gięcia blachy udział bierze też specjalna gilotyna hydrauliczna.
Kolejna metoda bazuje na wykorzystaniu lasera, który pozwala na wykonanie nawet bardzo skomplikowanych zleceń. Wycinanie laserowe umożliwia uzyskanie niemal dowolnego kształtu finalnego produktu, co daje nam wiele możliwości w zakresie produkcji. Metodę tą stosuje się w przypadku różnych materiałów, zarówno metalicznych, jak i nie.